S PDQM standardy skutečně pomáhají

Normy nám pomáhají dělat věci nejlepším možným způsobem. Nejsou překážkou, ale vodítkem a pomůckou.

Metody jsou vymyšleny proto, abychom nemuseli vždy znovu přemýšlet, jak dělat činnosti, které dělali mnozí před námi.

Standardy, normy, metody

Mnoho lidí je přesvědčeno, že různé standardy a normy jenom zvyšují nákladovou položku firem a nemají reální praktický přínos. Norma ČSN EN ISO 9001:2009 (revize ISO 9001:2008) je příkladem této skupiny. Smutným faktem na tom je, že zrovna tato norma jakosti (pravděpodobně na rozdíl od řady sporných nařízení z Bruselu), je kvalitním vodítkem, které svou špatnou pověst nezískalo kvůli svým vadám, ale kvůli jeho povinné implementaci, která pochopitelně způsobila i velký podíl firem, které si pouze "opatřily papír", ale o žádnou kvalitu jim nešlo.

Stejně tak je nemálo lidí, kteří by bez nějakého papíru, že věci dělají dobře, neudělali vlastně nic. Mnozí potřebují standardy proto, že svému úsudku nechtějí věřit nebo prostě potřebují razítko, aby někoho (sebe, nadřízené, stát, zákazníka,...) ubezpečili, že všechno dělají tak, jak mají.

Většina norem a standardů je přitom dobrým návodem, jak o své práci přemýšlet, jak ji zlepšovat a dělat ji stále lépe. To pochopitelně nemá nic společného s ani jedním z předchozích příkladů.

V PDQM při práci standardy nevnucujeme, ale vždy se z různých norem a standardů maximálně těžíme, aniž bychom se jimi nechali povinně svazovat. Používáme standardy a víme, že každý má své slabiny a silné stránky a v každém je mnoho co skutečně pomáhá.

Nedáváme razítka, ale pomáháme zlepšovat

PDQM nevydělává certifikacemi, ale pomocí. Učíme, jak využívat vyzkoušené metody, postupy a standardy, aby vám ve firmě pomohly. Jestli mj. budete např. kvůli zákazníkům púotřebovat "štempl", je věc druhá.

Zlepšit efektivitu

Pomocí odkazů na levé liště můžete přejít k podrobnějším informacím o některých ze standardů, postupů nebo jazyků využívaných v práci PDQM.

Všechny standardy a postupy využíváme s rozmyslem, takže si můžete být jisti, že s námi budete ve firmě dělat jen takové činnosti, které pro vás mají skutečný smysl. přinášejí vám úspory a jistotu podníkání postavenou na sdílených znalostech.

Standardy a postupy v PDQM

Řízení organizace

Řízení projektů a kvality

IT Governance - správa IT

Návrh a vývoj software

Return to main page www.pdqm.cz Podpora řízení Školení Analýzy Vývoj Software Standardy O nás

Telefon: +420 605 203 938

Email:

Kontakt