S PDQM standardy skutečně pomáhají

Standardy řízení projektů

Projektové řízení je mantrou dnešní doby. Mnoho činností, které před lety neměly jasné organizační vymezení, je řízeno projektově, a pro mnoho firem je projektem i každá jednotlivá zakázka. Není proto divu, že se zásadně zvýšil počet lidí, kteří musí projektovému řízení rozumět, a standardy projektového řízení jsou jedněmi z nejvyhledávanějších.

Standardy verus zkušenosti

Ani sebelepší standardy nenahradí zkušenosti. Standardy pomáhají určit, co je třeba dělat, některé (např. Prince 2) se snaží i popsat, jak to dělat, ale žádný z nich vás nenaučí kvalitní projektovou případu, předvídání rizik, práci s lidmi. To všechno vyžaduje zkušenosti, a ty ze standardu nikdo nezíská.

Přesto jsou standardy užitečné, ba důležité. Projekty - na rozdíl např. od vnitřní organizace firmy - velmi často integrují činnosti více subjektů (interní, externí - klient, dodavatel apod.) a je třeba, aby si partneři v projektu rozuměli. Je proto důležité, aby měli i podobný přístup k práci, tj. jejímu členění, řízení, kvalitě.

Projektové řízení s PDQM

Projektové řízení se používá skoro všude a řada projektových manažerů je přesvědčena, že mohou řídit stejně dobře projekt v téměř libovolném oboru. V PDQM jsme přesvědčeni o opaku a zastáváme názor, že projektový manažer musí rozumět oblasti, ve které projekt vede. Proto se naše školení i projektová pomoc orientuje na ty oblasti, který skutečně rozumíme - vývoj, nákup a nasazení informačních technologií, organizační změny, zkvalitňování práce a rozvoj businessu (např. založení pobočky, vytvoření nového týmu apod.)

Standardy, které pro projektové řízení používáme, je PMBOK a částečně Prince 2. Prince 2 jen částečně proto, že původem britský standard jen málokterá firma implementovala se vším všudy, organizace si jej často přizpůsobují svým představám. Ať už jsou přínosy přizpůsobení jakékoli, bereme to jako fakt a spolupracujeme tak, abychom firmě pomáhali a nezanášeli zbytečné spory o tom, co se jak má dělat. V našem školení projektového řízení se ale o Prince 2 i PMBOK dozvíte hodně a jestli je to nějak zkresleno, tak jedině díky doplnění o 20 let našich zkušeností.

Standardy zajištění kvality

Pomoc s co nejlepší kvalitou procesů i produktů je ústředním cílem pomoci našim klientům. Vedle procesních standardů se proto dlouhodobě zajímáme i o všechny standardy, které stanovují očekávání od kvality produktů, zejména těch, které jsou ovlivněny softwarem (včetně embeded zařízení), ať už jsou to systémy řízení výroby, dopravních prostředků nebo telekomunikační zařízení.

V praxi např. pomáháme s využitím velmi detailního standardu kvality vývoje a výroby elektronických součástí (E/E) v automobilovém průmyslu (ISO 26262). Tento a další podobné standardy (např. obecnější ISO 61508) mohou být díky svému specializovanému zaměření skutečně detailní a podrobné, což jejich využití usnadňuje (na druhou stranu splnit všechny požadavky není zdaleka snadné!).

Standardy a postupy v PDQM

Řízení organizace

Řízení projektů a kvality

Agilní metody vývoje software

PMBOK

eXtrémní řízení projektů

ISO 26262

Automotive SPICE

IT Governance - správa IT

Návrh a vývoj software

Return to main page www.pdqm.cz Podpora řízení Školení Analýzy Vývoj Software Standardy O nás

Telefon: +420 605 203 938

Email:

Kontakt